E-devlet şifresi nedir? nasıl alınır?
e_devlet_logo TC Kimlik numaraları kullanılarak, devlet hizmetlerini tek bir kapıdan vatandaşa ulaştırmak amacıyla 5 yıldan bu yana konuşulan, 2005 yılında ihalesi yapılan e-Devlet projesi hayata geçti.
Hizmetten faydalanmak isteyenler için PTT'den şifre almak dışında başka yapılacak işlemler de var. Uygulama için, dileyen vatandaşlar son bir kez PTT bürolarına gidip kendileri için özel olarak üretilecek e-devlet şifrelerini aldıktan sonra bilgisayar başına geçerek işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Nasıl faydalanacağınızı aşağıda resimlerle anlatacağım....
E-Devlet şifrenizi Nereden Alabilirsiniz ?
Belirli PTT Merkez Müdürlüklerinden alabilirsiniz. E-devlet şifresini alabileceğiniz size en yakın PTT şubesini öğrenmek için tıklayınız.
Linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

e-devlet1


Yukarıdaki ekranda daire ile işaretli yer işaretlenerek ve aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi il seçimi ve ilçe seçimi yapılarak "sorgula" butonuna basılır.

e-devlet2


Böylece size en yakın E-devlet şifresi alabileceğiniz PTT şubelerini listelemiş olacaksınız.. Yukarıdaki ekranda görülen "Haritada Göster" e basılarak bu PTT şubesine nasıl ulaşacağınıza harita üzerinden bilgi edinebilirsiniz.
.
E-Devlet şifresini almak için ne gereklidir ?
E-devlet şifrenizi almak için T.C. Kimlik Numaranızın bulunduğu kimliğiniz (Nüfus Kağıdınız) ile başvurmanız yeterlidir. PTT tarafından ilk şifre alındığında 1 TL alınmakla birlikte şifre unutulduğunda daha sonraki alınacak şifrelerde her şifre için 10 TL ücret ödenmesi gerekecektir. ( İlk alınan veya internet üzerinden değiştirilen E-devlet şifresinin unutulmaması durumunda 1 TL haricinde herhangi bir başka bedel ödenmesi gerekmeyecektir.)

E-Devlet şifresini kim alabilir ?
E-devlet şifresini alacak kişinin şahsen başvuru yapılması ve taahütname imzalanması halinde alabilir. Bu uygulama ile sizin yerinize başka bir kişinin şifre alması engellenmiş olmaktadır. Güvenlik amacıyla E-devlet şifresi bir zarf içerisinde şahsınıza teslim edilmektedir.

E-Devlet Şifresini Giriş Nasıl Yapılır ?
E-Devlet Linki Tıklandığında aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.

e-devlet3


Sisteme giriş butonuna basıldığında aşağıdaki ekranda PTT şubesinden teslim alınan e-devlet şifresi ile giriş yapılması için "e-Devlet Şifresi" tıklanır.

e-devlet4


Karşımıza gelen aşağıdaki ekranda T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi giriş yapılarak "Gönder" butonuna basılır.

e-devlet5


Eğer ilk kez e-Devlet Şifresi girişi yapılıyorsa veya şifre değişikliği yapılıyorsa karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

e-devlet6


Yukarıdaki ekranda mevcut şifreniz ve yeni e-Devlet şifresi belirtilen uyarıları da dikkate alarak girilir ve "Değiştir" butonuna basılır.

e-devlet7


e-Devlet şifrenizi kesinlikle paylaşmayın, e-devlet şifrenizi unutursanız 10 TL vererek yeni bir şifre zarfı almanız gerekecektir, sizden e-Devlet Şifrenizi isteyenlere karşı çok  dikkatli olun uyarılarını önemle dikkate alın.

 

Yorumlar  

 
+1 #45 canip 23-07-2013 16:28
• E-Devlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizde n ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Bunun dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul edilmemektedir.

• Şifrenin unutulması, kaybolması vb. nedenlerde ikinci ve daha fazla kez şifre talebinde bulunulması durumunda ise yeni şifre için 4 TL tahsil edilmektedir.
.3.madde olarak en sonda yer alan “Yeni yapılan düzenleme ile artık okuma yazma bilmeyenler, görme engelliler, engelliler ve buna benzer durumda olan 18 yaşını doldurmuş T. C. Vatandaşlarına geçerli kimlikler ile müracaat etmeleri durumunda e-Devlet kapısı şifre zarfı verilebilecekti r.
Alıntı
 
 
-1 #44 Sefa 23-07-2013 15:56
Arkadaşlar ben 17 yaşındayım e-devlet şifresi almak için +18 yaşında olmak zorundanmıyız. Bilgidi olsun olan lütfen paylaşsın.
Alıntı
 
 
-1 #43 canip 02-04-2013 22:23
Alıntılandı ABUZER:
[fv]bu şifre kaç karakterden oluşuyo kaç rakm var bide işratler yazılıyomu ltfen biri eski şifresinden birini göndere bilir mi [/fv]

Şifre size özeldir.Birinin eski şifresiyle falan olmaz..
Alıntı
 
 
+1 #42 ABUZER 02-04-2013 18:08
[fv]bu şifre kaç karakterden oluşuyo kaç rakm var bide işratler yazılıyomu ltfen biri eski şifresinden birini göndere bilir mi [/fv]
Alıntı
 
 
0 #41 halil solak 09-06-2012 15:39
:::)
Alıntı
 
 
0 #40 canip 24-11-2011 16:11
@dregger
Ne kadar güzel anlatmışsınız.Teşekkür ederim..Bu yorumunuzu herkes okumalı.Kalın sağlıcakla.
Alıntı
 
 
+2 #39 dregger 24-11-2011 12:51
sevgili kardeşim açıklamaların ve verdigin bilgiler için çok teşekkür ederim.ayrıca yorum yapan dangalak arkadaşlara da buradan şunu söyliyeyim,devl et sana evinde,işinde,d ağda,bayırda yani kısacası bulundugun heryerde sana resmi kurumlara gitmeden takip edebilecegin devlet işlerini internet ortamında çok kolay takip edebilecegin bir imkan sunuyor,bunu karşılığında da senden 1 tl talep ediyor,her boka püsürüge para veriyorsunda devlet 1 tl isteyince mi yok soygun,yok dolandırılıyoru z falan filan saça sapan yazılar yazıyorsunuz,bu ndan önce ki devlet erkanı çokmu iyiydi.... yine bunlar kötünün iyisi be kardeşim bu kadar da nankör olmayın adam hizmet getiriyor karşılığında da alıyor,bana göre az bile alıyor,gidip devlet dairesi kuyrugunda bekliyecegime giriyorum vatandaşlık şifremi alıyorum her türlü hizmeti... sözüm burada salak ca yorum yapan angutlara...hakkımda kötü yorum yapacak olanlara söyleyeyin benim hakkımda ne düşünür söylersen 100 katı sana gelsin :)) haydi kalın saglıcakla...
Alıntı
 
 
-1 #38 canip 17-11-2011 16:29
Alıntılandı sener:
ya kardesim bız bu şifrelerle ınt.nasıl işlem yapcaz ne işe yarıyor bıze kolaylığımı var zorluğumu bılen anlatsın yaa.......tesekkurler ,

yukarıdaki açıklamaları ve resimleri uygulayınız..Daha nasıl anlatılır bilmiyorum...
Alıntı
 
 
+1 #37 sener 16-11-2011 22:58
ya kardesim bız bu şifrelerle ınt.nasıl işlem yapcaz ne işe yarıyor bıze kolaylığımı var zorluğumu bılen anlatsın yaa.......tesekkurler ,
Alıntı
 
 
0 #36 yaşar yalçın 12-10-2011 08:17
iyimiş begendim
Alıntı
 
 
0 #35 ali eren 12-10-2011 08:16
mükemel
Alıntı
 
 
0 #34 ali eren 12-10-2011 08:14
çok iyi
Alıntı
 
 
-1 #33 aydin 09-08-2011 23:17
Alıntılandı murat bulut:
ya bu nasıl iş böyle mi devlete para toplanıyor sahtekar yollardan vatandaş soyuluyor çok saçma böyle sahtekarlıktırv atandaştan dolandırıcılıkl a para toplanmaz böyle hükümet olur mu ya avrupa da gidinde görün almanya da devlet nasıl edeyimde vatandaşa yardımcı olayım işini kolaylaştıralım diye uğraşıyor bizde de tam tersine nasıl edeyim ki vatandaşın işini yokuşa koşayım zorlaştırayım vatandaşı türlü bahanelerle soyayım ya ayıptır ayıp vatandaşın cebindeki 10 tl yi çalıyorsun sizi kurumu bakanlığa savcılığa şikayete edicem gerçi bizimkisi iti kuyruğuna şikayet etmek ya şikayet etseen bir sonuç çıkmayacak ki çok saçma konuşuyorsunuz böyle gelir kapısı olur canım bu resmen dolandırıcılı hırsızlık aymazlık ya siz dalgamı geçiyorsunuz allah belanızı versin topunuzun lan milleti memleketinden bezdiriyorsunuz allah sizi bildiği gibi yapsın lanet olsun
ml mısın lnnn snnn
Alıntı
 
 
0 #32 canip 29-07-2011 21:37
Alıntılandı mahmut yaykın:
ya sıfremı unuttum yardımcı olurmusunuz

PTT şubesine gidiniz...
Alıntı
 
 
+2 #31 mahmut yaykın 26-07-2011 17:20
ya sıfremı unuttum yardımcı olurmusunuz
Alıntı
 
 
-2 #30 kaya 21-06-2011 17:37
Lô Hê Hê
Alıntı
 
 
-1 #29 canip 15-06-2011 22:05
@semsi -giriş yapabilmen lazım.Büyük,küçük harf ya da karakter girişinde yanlışlık yaptığını zannediyorum..
Alıntı
 
 
-1 #28 semsi 15-06-2011 21:05
lanet olsun bu sisteme siteye giriş yapamıyorum.cevap..ver on lira şifre al.bunada bir çözüm varmı arkadaşlar.
Alıntı
 
 
0 #27 ergin 23-05-2011 12:23
e şifre de majkemeyle ilgili bilgi edine biliyomuyuz
Alıntı
 
 
-1 #26 canip 17-05-2011 18:18
@şamil-yerden göğe kadar haklısın...
Alıntı
 

Yorum ekle

****
1-Lütfen yorum yaparken başkalarını rencide edici mesajlar yazmayınız.****
2-Reklam amaçlı yazılan yorumlar silinecektir..

Yorum yaptığınız için "Teşekkür ederim..."


Güvenlik kodu
Yenile

canipcanipzilan.com Canip Zilan tarafından oluşturulan kişisel bir web sitesidir. Sitemiz ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi 'iletişim' bölümünden bizlere iletebilir yine sitemizde yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı 'Yaz-Gönder' bölümünden gönderebilirsiniz...

Anket

Cumhurbaşkanı Kim Olsun?

Abone Olun

Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için lütfen isminizi ve e-mail adresinizi yazarak 'abone ol ' butonuna tıklayınız...facetakip